14 Kasım 2012

10 Kasım 2012 - Helikopter kazası...


Siirt'te 10 Kasım 2012'de 17 askerin ölümüyle sonuçlanan helikopter kazasıyla ilgili olay anı haritası çarpıcı bir sembolizme sahip.

Siirt lokasyonuna göre çıkartılan olay anı haritasında Yay burcu yükseliyor ve bekleneceği gibi birinci evde Mars (kaza, şiddetli ölüm) var.

Mars (kaza) haritada 5. evi yönetiyor. 5. ev, 6. evin (silahlı kuvvetler) 12. evidir (kayıplar ve acılar evi). Mars, yükselen burçta bulunmak suretiyle bu sembolizmi de olay anına taşımış oluyor.

Ama en çarpıcı olanı, ölüm evi olan 8. evin yöneticisi Ay'ın haritanın tepe noktasıyla sadece 3 dakika farkla neredeyse tamı tamına çakışmış olması. Ay ayrıca haritada silahlı kuvvetleri temsil eden 6. evin de yücelme yöneticisi! Mars 1. evdeki konumundan Ay'a gene Mars doğasındaki (kaza, şiddet) açı olan kare açıyı yapmış... Ay'ın Başak burcunda oluşu, belki kazanın teknik bir arıza sebebiyle oluştuğunu düşündürebilir.

Silahlı kuvvetleri temsil eden 6. evde zaten direkt "kayıp" anlamına gelen Güney Ay Düğümü duruyor, Boğa burcunda (maddi, bedensel kayıp).

Ölüm ve yaşamın sonu anlamına gelen 4. evin yöneticisi Jüpiter bir hava burcunda ve retro ve yükselene karşıt açı yapıyor!

Dahası da var: Bir anda gelişen beklenmedik olayları anlatan Uranüs de, biraz geniş bir açı orbuyla da olsa tepe noktasına ve Ay'a karşıt açı yapıyor!

Dikkat çekici olan başka bir unsur, olayı sembolik olarak anlatan tüm bu göstergelerin, bir astroloji haritasının en çok olay ortaya çıkartan, en hassas yerlerde (köşe evler=akslar) yerleşmiş olmaları...

Ay'ın yöneticisi Merkür'e baktığımızda, 12. evde... Gözden kaçan, görülmeyen, fark edilemeyen teknik, mekanik bir sebebe işaret edebilir... Yükselen burcun yöneticisi ve aynı zamanda yükselen derecesine karşıt açı yapan Jüpiter'in bir hava burcunda bulunması ve hem zarar gördüğü burçta hem de retro oluşu hava koşullarıyla ilgili zararlı etkilerin de işin içinde olduğunu akla getiriyor. Jüpiter zarar gördüğü zaman aşırılığa eğilimli doğası su yüzüne çıkar ve hava burcunda oluşu bu aşırılığın havayla ilgili olabileceğini düşündürür...

Harita üzerine düşündükçe sembolizm insanı daha da şaşırtıyor... Ay'ın temel sembolizmi "kap, kapsamak, içine almak, muhafaza etmek"tir. Ay aynı zamanda hareketi, bir yerden bir yere gidip gelmeyi de anlatır = bir şeyleri içine alan hareketli bir kapsayıcı. Ayrıca değişken burçta oluşu da, hareketliliği, iki şey ya da yer arasında gidip gelmeyi anlatıyor... Toprak burcu oluşu, bunun maddi, mekanik bir nesne olduğunu...

Ay'ın, silahlı kuvvetleri temsil eden 6. evin yücelme yöneticisi oluşu da ilginç... Çünkü yücelme kavramı astrolojide tepede olma, hızla yukarıya yükselebilme sembolüdür. Ama kendi içinde bir risk olarak o çıkılan yerden aşağıya düşmeyi de barındırır. Güvenilir bir pozisyon değildir.

0 yorum:

Yorum Gönder